Gyakran ismételt kérdések

1  | 2  | 3  | 4

A csapvíz a mediterrán országokban is fertőzött lehet hepatitis A vírussal? Forralással elpusztítható-e a vírus, és azzal lehet-e gyümölcsöt mosni, tisztálkodni?

A forralás elpusztítja a legtöbb kórokozót, így a hepatitis vírusokat is. A hepatitis A vírus azonban, 100 fokon is csak 5 perc után pusztul el, ezért a forralás legalább 10 percig tartson.

A hepatitis A oltás beadását követően mikortól alakul ki a védettég?

Az oltás után a megfelelő szintű védelem kb. két hét elteltével alakul ki

 

Hepatitis A védőoltás

A hepatitis B oltás beadását követően mikortól alakul ki a védettség?

A hepatitis B elleni védelem kialakításához több védőoltás felvétele szükséges. Elutazás előtt oltási sémától függően minimum 2-3 adag vakcina felvétele szükséges, így 5-6 héten belül kialakul a megfelelő szintű védelem. Éppen ezért is ajánlott indulás előtt legalább egy hónappal felvenni a szükséges védőoltásokat.

 

Hepatitis B védőoltás

A malária elleni gyógyszer szedése után mennyi idővel gondolkodhatunk gyermekvállalásban?

A teherbeeséssel addig kell várni, míg a gyógyszer kiürül a szervezetből. Ez gyógyszerenként eltérő, van olyan malária elleni készítmény, mely esetében teljes biztonság kedvéért 3 hónapot érdemes várni, míg van olyan gyógyszer, mely az alkalmazás befejezését követő 1 hónapon belül kiürül a szervezetből.

A védettség kialakulásához mennyi idő szükséges az egyes oltások esetén?

Tífusz, gennyes agyhártyagyulladás és hepatitis A esetén kb. 2 hét, hepatitis B esetén minimum egy hónap, sárgaláz oltás beadása után a védelem 10 nap alatt kialakul. A gyermekkori oltások emlékeztető adagját elegendő utazás előtt 1-2 nappal beadatni.

Az ajánlott védőoltások beadása után mennyi idővel gondolkodhatunk gyermekvállalásban?

A legtöbb védőoltás beadása nem befolyásolja a tervezett terhességet, a magzatra káros hatással nincs. Amennyiben több oltásból álló sorozatot kell felvenni (pl. hepatitis oltások), akkor az ismétlő oltás beadását még a teherbe esés előtt kell kérni, vagy a megkezdett oltási sort szülés után folytatni kell a hosszú távú védelem kialakulása érdekében.

Élő kórokozót nem tartalmazó oltásoknál nem bizonyított, hogy károsítanák a magzatot, de az élő, legyengített vírust tartalmazó oltóanyagoknál (pl. sárgaláz elleni) elméletileg előfordulhat, hogy a kórokozó kapcsolatba kerül a magzattal.

Be lehet adatni a védőoltást, ha valamilyen betegségem van?

Akut, lázas betegség esetében az orvosok nem adnak be védőoltást. Azok sem kaphatnak védőoltást, akiknek korábban azonos oltás beadása következtében túlérzékenységi reakciójuk volt. Az oltás bármilyen összetevőjével szembeni túlérzékenység esetén az adott védőoltás nem alkalmazható (pl. tojásallergiások nem kaphatnak sárgaláz, influenza elleni védőoltást).
Pertussis (szamárköhögés) összetevőt tartalmazó vakcina nem adható progresszív idegrendszeri betegségben szenvedő gyermekeknek.
HIV fertőzöttek nem részesülhetnek BCG, élő kórokozót tartalmazó tífusz, bárányhimlő és sárgaláz elleni védőoltásban, az MMR (mumsz, rubeola, kanyaró) oltás felvétele mérlegelendő.
Asztmás betegek, cukorbetegek is megkaphatják az ajánlott oltásokat utazás előtt.

Befolyásolja-e az életkor az utazási betegségek iránti fogékonyságot?

Gyermekkorban az immunrendszer még fejletlen, ezért a gyermekek fogékonyabbak fertőző és bakteriális betegségekre. Általában gyermekkorban a betegségek lefolyása is súlyosabb. Így esetükben a védőoltások beadása még kritikusabb. A betegségek szempontájából egy másik veszélyeztetettebb korosztály az idősek, hiszen az ő immunrendszerük már gyengül, ezért fogékonyabbak a fertőzésekre.
Vannak olyan betegségek, pl. hepatitis A, amelyen nagyon kevés gyermek és felnőtt esett át a higiénés viszonyok nagymértékű javulásának köszönhetően. Így ők egy külföldi utazás során védtelenek a hepatitis A vírusfertőzéssel szemben. Míg az idősebbek (főként a 60 év felettiek) nagy része már átesett hepatitis A vírusfertőzésen, így ők már védettek.

Egy hónapon belül Horvátországba utazunk. Kisbabát várok, beoltathatom-e magam hepatitis A ellen?

Terheseknek csak akkor javasolt az oltás, ha igen nagy a kockázata, hogy a kismama megfertőződik a betegséggel. A hepatitis elleni oltások nagy valószínűséggel nem jelentenek veszélyt a magzatra, de terhesekkel nem végeznek kisérleteket, így a gyártók nem jelenthetik ki, hogy veszélytelen az oltás. Jobb a teljes óvatosság a magzattal kapcsolatban, ezért nem javasolt az oltás.

Egyiptomba utazunk és szeretnénk védettséget szerezni az előforduló betegségek ellen. Barátaink, akik voltak már Egyiptomban, azt mondták, nem szükséges védőoltás, én azonban félek.

Egyiptomban sokféle betegséget lehet elkapni, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki beteg lesz, aki kiutazik oda. Sokaknak viszont elrontja a nyaralását, sőt még hosszabb időig tartó  betegséget is össze lehet szedni.

A legjobb védekezés a megelőzés, ezért érdemes az oltásokat felvenni, hiszen akkor legalább ezen betegségek ellen biztosan védettek lesznek.
Az étellel/vízzel terjedő betegségek közül a hepatitis A és a hastifusz ellen van oltás. Az A hepatitis könnyen terjedő betegség, ez ellen mindenképpen érdemes felvenni az oltást, a hastifusz ellenit csak annak, aki nem csak elegáns szállodában, étteremben étkezik, hanem utcán, piacon is szereti kipróbálni a helyi ételkülönlegességeket.
Az oltásoktól függetlenül lehetőleg kerülni kell a nyers ételeket (pl. zöldségeket, gyümölcsöket hámozva javasolt fogyasztani). A fagylaltban és a jégkockában is lehet csapvíz, amit még fogmosásra sem javasolt használni. Ajánlatos a gyakori kézmosás is!

A B hepatitis vér közvetítésével, elsősorban szexuális úton, illetve egészségügyi beavatkozás során, nem steril eszközökkel (fogászat, sebellátás, injekció, tetoválás, akupunktúra stb.) terjed. Egyiptomban a lakosság nagyobb hányada hordozza ezt a vírust, és a higiénés viszonyok sem mindig megfelelőek.

Ha valaki vidéki területre (pl. sivatag) megy nagyobb kirándulásra, ahol nincs orvosi ellátás és 10 éven belül nem kapott tetanusz ellen oltást, ezt is érdemes felvennie.

 

Utazási védőoltások

1  | 2  | 3  | 4

Kiemelt témák

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Oltás emlékeztető

A Hepatitisz A és B betegségek ellen hosszú távú, akár 20 évre szóló védettséget szerezhetünk, ha felvesszük az összes előírt oltást. Amennyiben szeretnéd, hogy az első oltás után e-mailben emlékeztessünk a hátralévő oltások időpontjára, akkor használd az oltási emlékeztető szolgáltatásunkat!

LÉPJ BE AZ OLTÁSI EMLÉKEZTETŐBE!

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Malária

Malária

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2008-as maláriariportja szerint a világ népességének fele maláriaveszélyes területen él, és az évi közel egymillió maláriás haláleset nagy része öt éven aluli afrikai gyermekek közül kerül ki.

Malária

Egzotikus utazás

Egzotikus utazás

Az egzotikus utazási szezonban gyönyörű homokos partok, forró, napsütéses idő, különleges kultúrák és érdekes tájak várják az utazókat. Ugyanakkor a legszebb, legkedveltebb trópusi úti célpontok a fejlődő világ országaiban helyezkednek el, ahol az európai normáktól eltérő higiénés viszonyokkal találkozhatunk.

Egzotikus utazás

Utazás a terhesség alatt

Utazás a terhesség alatt

A fogamzóképes, terhességet és külföldre utazást egyidejűleg tervező nőknek fontolóra kell venniük, hogy még a fogamzás előtt felvegyék a szükséges védőoltásokat, és így megelőzzék a születendő gyermek esetleges megbetegedését.

Utazás a terhesség alatt