Gyakran ismételt kérdések

1  | 2  | 3  | 4

Kaphat-e oltást, aki valamilyen immungyengeségben szenved?

Immunológiai károsodás fennállása esetén élővírus vakcina (sárgaláz, bárányhimlő) és BCG oltás nem adható.
Immunhiányos betegek oltásáról bővebben itt!

Kisbabát várva érdemes-e egzotikus utazást szervezni, lehetnek-e az utazásnak a babára nézve káros hatásai?

Sajnos a magzatra veszélyt jelenthet, hogy külföldön olyan kórokozókkal találkozhat, ami Magyarországon nem fordul elő.
Terhesen egészségügyi kockázatot jelent egzotikus országba utazni. Észak-afrikai, ázsiai utazóknál nagyon gyakori a hasmenéses megbetegedés, ami jelentősen megterheli a kismama szervezetét, és így a babára is veszélyes. Előfordul ott a hepatitisnek az a formája („E”), ami kifejezetten terhesekre veszélyes. Emellett más éghajlatú területeken az emberek nyálkahártyáin található normál baktérium flóra is különböző, idegenekben ezek is okozhatnak megbetegedéseket. Az oltások hatását terheseken sehol nem vizsgálták még, így nincs kísérleti adat az esetleges mellékhatásokra. Így a terhesség alatt csak nagy kockázat esetén adható oltás. A terhesség alatt a védőoltás felvétele és malária elleni készítmény alkalmazása nem ajánlott, csak akkor megfontolandó, ha a kismama számára várható előny meghaladja a magzatnak okozott esetleges károsodás kockázatát. Terhesség alatt repülős utazás sem ajánlott, főként az első és az utolsó trimeszterben, hiszen ez növelheti a vetélés esélyét.
Az utazást megtiltani nem lehet, és szakmailag nem is mindig indokolt, de feltétlenül tudnia kell, hogy a babára nézve ez plusz kockázatot jelent.

Terhesek oltásáról bővebben itt olvashatsz.

 

Lehetnek-e az utazási oltásoknak mellékhatásai?

Minden oltásnál előfordulhatnak mellékhatások, ezek egyrészt általános tünetek lehetnek, úgy mint rossz közérzet, láz, vagy helyi tünetek, mint az oltás helyén jelentkező duzzanat, fájdalom, bőrpír. Ezen tünetek azonban legtöbbször néhány nap alatt spontán elmúlnak, esetleg a bőr alatt apró csomó maradhat néhány hétig.

Malária elleni gyógyszer szedését az utazás előtt mikor kell elkezdeni?

Vannak olyan készítmények, amelyeket az indulás előtt 2 héttel el kell kezdeni szedni,és van olyan gyógyszer, melynek szedését elegendő csak a kiutazás előtt 1-2 nappal elkezdeni.

Melyek a hepatitis fertőzés tünetei?

A hepatitis fertőzés legjellegzetesebb tünete a sárgaság. Étvágytalanság, hányinger, fáradékonyság, gyengeség, levertség, izom- és izületi fájdalom, fejfájás, láz (csak hepatitis A esetén) súlyveszteség, alhasi fájdalom, sötét szinű vizelet, agyag szinű széklet, felsőlégúti hurutos tünetek is hepatitis fertőzésre utalhatnak.

Mennyibe kerülnek az utazási oltások?

Adat: 2008. I. negyedév

A hepatitis A, B és a kombinált védőoltás 25%-osan támogatott. Egy adag hepatitis A elleni oltás kb. 6500 Ft, egy adag hepatitis B elleni védőoltás kb. 3000 Ft, kombinált hepatitis A és B elleni védőoltás kb. 5800 Ft. Tífusz elleni és gennyes agyhártygyulladás elleni nem-konjugált védőoltás kb. 4000 Ft/adag.

Patikában nem szóltak, és későn vettem én is észre, hogy hűtőben kell tárolni az oltóanyagot. Egy napig a táskámban volt. Beadathatom így is a vakcinát?

Nem érdemes beadatni, mert amennyiben szobahőmérsékleten (8oC felett) tárolták az oltóanyagot, nem biztos, hogy hatékony és kellő védelmet biztosít.

Szükséges-e beutaló az oltóközpontokba?

Nem, azonban érdemes utána járni az oltóhelyek rendelési idejének.

Oltóhelyekről itt olvashatsz!

Teherbeesés előtt a védőoltás felvétele lehet-e káros hatással a magzatra?

A teherbe esés előtt (ha a terhesség még biztosan nem áll fenn) a védőoltások felvétele ajánlott, nincsenek káros hatással sem a leendő kismamára, sem a magzatra nézve. A hepatitis A és B-, hastífusz- és a tetanusz elleni védőoltás nem tartalmaznak élő vírust, ezért az oltás után nem kell várni a teherbe eséssel, a magzatra nem jelentenek kockázatot. Az élő, legyengített vírust tartalmazó (pl. sárgaláz elleni) oltóanyagoknál elméletileg előfordulhat, hogy a kórokozó kapcsolatba kerül a magzattal.

Tengeri állatokkal való érintkezés pl. tengeri sün szúrása vagy csillag kézbefogása révén is fertőzödhetünk hepatitis A-val?

A hepatitis A nem igazán ellenálló vírus, nem szereti a sós vizet, úgyhogy tengeri fürdés során biztosan nem fertőződhetünk, sokkal inkább a szennyezett ételek, italok, csapvíz, csapvízből készült jégkocka, fagylalt, tengeri herkenytyűk, kagylók fogyasztásával kerülhet a hepatitis A vírus szervezetünkbe.

1  | 2  | 3  | 4

Kiemelt témák

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Oltás emlékeztető

A Hepatitisz A és B betegségek ellen hosszú távú, akár 20 évre szóló védettséget szerezhetünk, ha felvesszük az összes előírt oltást. Amennyiben szeretnéd, hogy az első oltás után e-mailben emlékeztessünk a hátralévő oltások időpontjára, akkor használd az oltási emlékeztető szolgáltatásunkat!

LÉPJ BE AZ OLTÁSI EMLÉKEZTETŐBE!

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Malária

Malária

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2008-as maláriariportja szerint a világ népességének fele maláriaveszélyes területen él, és az évi közel egymillió maláriás haláleset nagy része öt éven aluli afrikai gyermekek közül kerül ki.

Malária

Egzotikus utazás

Egzotikus utazás

Az egzotikus utazási szezonban gyönyörű homokos partok, forró, napsütéses idő, különleges kultúrák és érdekes tájak várják az utazókat. Ugyanakkor a legszebb, legkedveltebb trópusi úti célpontok a fejlődő világ országaiban helyezkednek el, ahol az európai normáktól eltérő higiénés viszonyokkal találkozhatunk.

Egzotikus utazás

Utazás a terhesség alatt

Utazás a terhesség alatt

A fogamzóképes, terhességet és külföldre utazást egyidejűleg tervező nőknek fontolóra kell venniük, hogy még a fogamzás előtt felvegyék a szükséges védőoltásokat, és így megelőzzék a születendő gyermek esetleges megbetegedését.

Utazás a terhesség alatt