Utazási betegségek

Évente minden tizedik utazó megbetegszik valamilyen betegségben az utazása során, illetve minden tízezer utazóból egy meghal egy külföldi nyaralás alatti megbetegedés miatt.


Sajnos Magyarországon is előfordulnak olyan járványok, amelyekben a fertőző forrás valószínűsíthetően egy utazó lehetett. Gondoljunk csak a hepatitis A és B fertőzésekre, amelyeknek hátterében akár egy mediterrán nyaralás is állhat.
Rovatunkban a leggyakoribb és legsűrűbben előforduló utazási betegségeket mutatjuk be, amelyeket azért nevezünk utazási betegségeknek, mert Magyarországon nem vagy csak alkalmanként fordulnak elő, viszont az utazók más országokban találkozhatnak velük, így az ő esetükben fennáll a fertőződés veszélye.
Hogy csak a leggyakoribb és legsúlyosabb utazási betegségeket említsük példaként, a világon évente többmillió hepatitises, maláriás és hastífuszos megbetegedést regisztrálnak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kimutatásai alapján.
Utazás előtt érdemes utánanézni, hogy az adott ország milyen egészségügyi veszélyeket rejt és ennek tudatában dönteni a felkészülésről.


Tipikus utazási betegségek



Afrikai álomkór (Trypanosomiasis)

Elsősorban olyan turisták kapják meg, akik a "vadonban" tesznek kirándulást, olyan területeken, ahol a tsetse (ejtsd: cece) legyek jelentős része hordozza a kórokozót. Utazók ritkán betegszenek meg.


AIDS

A világon mindenütt elterjedt, de legnagyobb mértékben Afrikában, több ázsiai országban, illetve a volt Szovjetunió utódállamaiban. Jelenleg már körülbelül 42 millió ember fertőzött a világon.


Amoebiasis

A világon mindenütt elterjedt, parazita által okozott megbetegedés, mely hazánkban sem ritka, de trópusi országokban, valamint a Közép-és Közel Keleten igen gyakori. Tartósan fennálló betegség esetén kiterjedt vastagbél szűkület alakulhat ki.


Bélférgek

A bélférgek igen elterjedtek és különösen gyakoriak a trópusi, illetve a "fejlődő" országokban. Sokféle féregfertőzés létezik, de leggyakrabban előforduló féregfertőzéseket 3-4 parazita okozza.


Chikungunya-láz

Elsősorban Ázsiában és Afrikában terjedt el, de újabb kiterjedt járványokat írtak le az Indiai-óceán néhány, turisztikai szempontból kedvelt  szigetén (Mauritius, Mayotte, Seychelles-, Reunion-szigetek) is.


Dél-amerikai trypanosomiasis (Chagas' disease)

Legfontosabb tünetei a kitágult nyelőcső, illetve vastagbél, valamint a szívizomgyulladás, mely a beteg halálát okozhatja, A kezelésére néhány gyógyszer alkalmas. Utazók ritkán betegszenek meg.


Dengue-láz

A betegség a legtöbb trópusi országban elterjedt. Körülbelül 2,5 milliárd ember él a fertőzött területeken. A lappangási ideje 4-7 nap, súlyos esetekben, elsősorban gyermekekben, vérzések alakulnak ki. Utazók is gyakran fertőződhetnek, de a betegség 90%-ban enyhe tünetekkel zajlik.


Dracunculiasis

Nem gyakori féregbetegség, mely Afrika nyugati és középső részén, ill. India nyugati felén terjedt el.


Filariázisok

Egyes féregfajták a fertőzést követően hónapokkal később okoznak tüneteket, melyek lényege, hogy a kifejlődő férgek gátolják elsősorban az alsó (ritkábban felső) végtagokban a nyirokkeringést. Az alsó (felső) végtagok, vagy az ágyéktájék, illetve a nemi szervek megduzzadnak, vizenyősek lesznek.


Folyami vakság (Onchocerciasis)

A filariázisok egy olyan fajtája, mely kezelés nélkül vaksághoz vezethet. A betegség Közép- és Nyugat-Afrikában fordul elő. Utazók ritkán betegszenek meg.


1  | 2  | 3  | 4

Kiemelt témák

Hasonló hírek

Koffer tippek - Hogyan válasszunk megfelelő bőröndöt?

 Gondolta volna, hogy különböző típusú bőröndöt érdemes választani, ha autóval, vonattal vagy repülővel utazunk? Tudta, hogy a harsány színű bőröndök használata nemcsak egy divathóbort, hanem valódi gyakorlati előnyük is van? Cikkünkben szakember segítségével adunk hasznos tanácsokat a tökéletes utazótáska kiválasztásához! 

Tovább

Így étkezzünk kánikulában következmények nélkül – óvatosan a helyi konyhával!

 Egy-egy külföldi vakáció helyszínéül a legtöbben a mediterrán vagy trópusi területeket választják. Ezekben az országokban – időszaktól függően – extrém melegre is számítani kell. A forró napok egyrészről megviselik a szervezetünket - így nem mindegy, hogy milyen ételeket, italokat fogyasztunk -, másrészről előtérbe kerülnek azok a típusú megbetegedések is, amelyek a nem megfelelően tárolt és hűtött élelmiszerektől származhatnak. Egy hasmenés...

Tovább

Utazás autóval

Utazás autóval

Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.

Utazás autóval

Oltás emlékeztető

A Hepatitisz A és B betegségek ellen hosszú távú, akár 20 évre szóló védettséget szerezhetünk, ha felvesszük az összes előírt oltást. Amennyiben szeretnéd, hogy az első oltás után e-mailben emlékeztessünk a hátralévő oltások időpontjára, akkor használd az oltási emlékeztető szolgáltatásunkat!

LÉPJ BE AZ OLTÁSI EMLÉKEZTETŐBE!

Orvos válaszol

Orvos válaszol

Ha szeretnél felkészülni a nyaralásra egészségügyi szempontból is, de nem találtad meg a szükséges információkat, akkor egyedi kérdéseiddel keresd meg szakértőnket! A személyes kérdezési lehetőség mellett böngészhetsz a korábbi kérdések és az azokra adott válaszok között is.

Orvos válaszol

Oltóhely kereső

Itt megkeresheted a lakóhelyedhez legközelebbi oltóhelyet, amelyet érdemes az utazás előtt minimum hat héttel felkeresned. Ma már országszerte több helyszínen kérhető minden utazási védőoltás!



Időjárás - Peru


kedd

Felhős

-

szerda

Felhős

-

csütörtök

Felhős

-

péntek

Felhős

-