Aktuális

Július 28. - A hepatitis világnapja

2013-07-29


Szerző: Molnár Barbara


 Korunk egyik legveszélyesebb vírusos betegsége, a hepatitis, rengeteg embert fertőz meg naponta úgy, hogy sokan közülük ezt még csak nem is sejtik. A hepatitis világnapja azért jött létre, hogy minden évben felhívják a figyelmet a betegség létezésére, annak megelőzési lehetőségeire, a betegek gyógyulásának előmozdítására.

 

 

 A hepatitis világnapját a WHO (World Health Organization – Egészségügyi Világszervezet) kezdeményezésére tartják minden év július 28-án, az amerikai Nobel-díjas orvos, Baruch Blumberg születésének évfordulóján. Ő fedezte fel ugyanis a Hepatitis B vírust, amely napjaink egyik legelterjedtebb fertőző betegségének okozója. A világnap három speciális területre hivatott összpontosítani:

 

  • a megelőzés, a vírusos hepatitis és az abból eredő egyéb betegségek kiszűrése és megfékezése érdekében, 
  • a hepatitis elleni vakcina ellátottság növelésére és a nemzeti immunizációs programokba való bevonására, illetve
  • egy egységes válasz kialakítására a hepatitis betegséggel kapcsolatban.

 

A hepatitises megbetegedések tüneteiben sok a hasonlóság, de kórokozóik és az azok által okozott betegségek különböznek egymástól. A hepatitis vírusok kétféle formában terjednek: a hepatitis A vírus a tápcsatornán keresztül, azaz szájon át kerül a szervezetbe (megbetegedhetünk csapvíztől, szennyezett vízből készült italoktól és jégtől, mosatlan zöldségektől, gyümölcsöktől, tengeri herkentyűktől, illetve olyan ételektől, amelyek érintkeztek fertőzött személyekkel), míg a hepatitis B vírussal szexuális úton, vérrel és testnedvek által fertőződhetünk meg.

 

A hepatitis vírusok akut és krónikus májgyulladást okozhatnak, ami májzsugorodáshoz, vagy akár májrákhoz is vezethet. A WHO legfrissebb adatai szerint körülbelül 240 millió hepatatis B-vel fertőzött és közel 150 millió hepatitis C által megbetegedett ember él világszerte.

 

A hepatitis vírusokkal szemben a legjobb védekezés a megelőzés: a hepatitis A és B ellen  védőoltással hosszú távú, több évtizedre szóló védettség érhető el. A hepatitis C ellen nincs vakcina, ugyanakkor időben felismerve gyógyítható.


Kiemelt témák

Hasonló hírek

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Vigyázzunk a kutyákkal! – a veszettség megelőzéséről

 A kutyák rendszeres védőoltása lehet a kulcsa a veszettség megállításának – közölte az Egészségügyi Világszervezet szeptember végén a veszettség világnapján. A veszettség több, mint 60 000 ember halálát okozza évente, többnyire gyermekekét.    

Tovább

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Utazás autóval

Utazás autóval

Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.

Utazás autóval

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Országajánló

Románia

Románia – régi és új
 
Azok, akik az előző rendszer ideje alatt látogatták meg Romániát valószínűleg egy teljesen hibás képet őriznek magukban erről az országról. Az elmúlt évek rohamos fejlődése nyomán ez az ország már teljesen más, mint húsz évvel ezelőtt volt. Bár még ma is találkozni az úton baktató lovas szekerekkel, de az úthálózat, az infrastruktúra és a közbiztonság hatalmas változáson ment át. A hosszú idő után visszalátogató turista számára Bukarest egy teljesen új várossá vált. Ugyanakkor Erdély még ma is őrzi régi... Románia

Egészségügyi információk országok szerint