Sárgaláz elleni oltás igazolás oltóközpontokban kérhető, és ott tudnak segíteni, hogy a kisgyermekek és az idősek is megkaphatják-e az oltást
Utazási oltások
Sárgaláz elleni védőoltás
2022-03-14
A sárgaláz elleni védőoltás igazolása több országba történő beutazás esetén szükséges, ezért erről előzetesen tájékozódjon és még sok másról is...
Sárgaláz
A sárgaláz elleni védőoltás igazolása több országba történő beutazás esetén szükséges, ezért erről előzetesen tájékozódjon. A sárgaláz elleni oltás az egyetlen kötelező oltás, amiből bizonyos országokba lépve kérhetik az oltást igazoló okmányt. A sárgaláz elleni oltóanyagot a Nemzeti Népegészségügyi Központ Regionális Intézeteiben, valamint a Tisztifőorvos által kijelölt oltóhelyeken lehet felvenni.
Kinek lehet adni?
- Minden 9 hónapnál idősebb személynek, aki járványos területre utazik
- Minden 9 hónapnál idősebb személynek, aki olyan országba utazik, ahol igazolni kell, hogy az oltást megkapta
- Az oltási igazolvány 10 nappal a beadást követően lesz érvényes
- Célszerű az oltást felvenni legalább 6 héttel az indulás előttoltás életre szóló védettséget ad
- Más oltásokkal egyidőben beadható
Mikor nem javasolt a védőoltás?
Olyan személyeknek, akik allergiásak tojásra, csirkehúsra, vagy korábban már volt allergiás reakciójuk sárgaláz oltást követően
- 9 hónapnál fiatalabbaknak nem adható (ha az utazás elkerülhetetlen, 6-8 hónapos korban még beadható)
- Terheseknek és szoptató anyáknak nem adható
- Súlyos betegség esetén (pl. rákos megbetegedés), vagy olyankor, ha valaki az immunrendszert (a szervezet védekezőképességét) károsító megbetegedésben szenved, illetve olyan gyógyszert szed, amely gátolja az immunrendszer zavartalan működését
- 65 éves kor felett mérlegelni kell a beadást
Lásd: Oltóhelyek
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Kiderítették mi okozza jetlag jelenséget
Az Oxfordi Egyetem kutatói úgy vélik, kiderítették, miért is tart olyan sokáig, míg egy hosszabb utazást követően szervezetünk alkalmazkodik az új időzónához. Azt állítják, megtalálták azokat a „molekuláris fékeket”, amelyek az ún. „jetlag”-et okozzák.
TovábbUtazásra nem javasolt országok – Mit kockáztatunk az utazással?
Néhány hete a Külügyminisztérium az utazásra nem javasolt országok és térségek közé sorolta Egyiptomot. Ezzel a biztonsági kategóriával számos desztináció esetén számolnunk kell. (A teljes lista itt található.) Nagyon fontos, hogy azok az utazók, akik a felsorolt országok valamelyikébe tervezik pihenésüket, tisztában legyenek a rájuk vonatkozó útlemondási és biztosítási tudnivalókkal.
TovábbSzexturizmus
A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei
Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel
A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel
Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkel