Utazási betegségek

Évente minden tizedik utazó megbetegszik valamilyen betegségben az utazása során, illetve minden tízezer utazóból egy meghal egy külföldi nyaralás alatti megbetegedés miatt.


Sajnos Magyarországon is előfordulnak olyan járványok, amelyekben a fertőző forrás valószínűsíthetően egy utazó lehetett. Gondoljunk csak a hepatitis A és B fertőzésekre, amelyeknek hátterében akár egy mediterrán nyaralás is állhat.
Rovatunkban a leggyakoribb és legsűrűbben előforduló utazási betegségeket mutatjuk be, amelyeket azért nevezünk utazási betegségeknek, mert Magyarországon nem vagy csak alkalmanként fordulnak elő, viszont az utazók más országokban találkozhatnak velük, így az ő esetükben fennáll a fertőződés veszélye.
Hogy csak a leggyakoribb és legsúlyosabb utazási betegségeket említsük példaként, a világon évente többmillió hepatitises, maláriás és hastífuszos megbetegedést regisztrálnak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kimutatásai alapján.
Utazás előtt érdemes utánanézni, hogy az adott ország milyen egészségügyi veszélyeket rejt és ennek tudatában dönteni a felkészülésről.


Tipikus utazási betegségek



SARS

A betegséget a coronavírusok egyik fajtája okozza, mely az Ázsiában élő cibetmacskáról került az emberre.


Szamárköhögés (Pertussis)

Az európai országokban is egyre több esetet észlelnek, lappangási ideje 1-3 hét, tünete a hőemelkedés, láz. Elsősorban fiatal gyermekek kaphatják el, akik még nincsenek beoltva.


Tetanus (Merevgörcs)

A betegséget a talajjal, porral szennyezett sérülések okozzák. Gyakori az afrikai és ázsiai országokban, illetve más, úgynevezett fejlődő országokban. Bárki megkaphatja, akinek a sérülése földdel szennyezett.


Torokgyík

A diphtheria gyakran fordul elő az úgynevezett fejlődő országokban, de a korábbi Szovjetunió területén 1990-től jelentős mértékben megszaporodott a megbetegedések száma, eddig több mint 150.000 eset fordult elő. A halálozási arány 5-10%.


Trombózis

Különösen hajlamosak azok az utazók, akik valamilyen szív-érrendszeri megbetegedésben szenvednek, vagy akiknél valamilyen más körülmény miatt (pl.: előrehaladott terhesség) a vénákban visszafelé (a szív felé) áramló vér mozgása lelassul – ilyenkor indulhat ugyanis meg a vérrög-képződés.


Trombózis kialakulása utazás alatt

Elsősorban hosszú utazások során - amikor az utazó órákat tölt el ugyanazon testhelyzetben - alakulhat ki trombózis az arra hajlamos személyekben. Az alsó végtag visszereiben kialakuló trombózis a vérrögök leszakadása következtében tüdőembóliát okozhat. Különösen hajlamosak azok az utazók, akik valamilyen szív-és érrendszeri, vagy valamilyen egyéb, a trombózis kockázatát növelő megbetegedésben szenvednek (túlsúly, fogamzáságtló tabletta szedése, családi hajlam).


Tuberkulózis (TBC)

Elhanyagolt esetekben a tüdőn kívül más szerveket is megbetegíthet, és a beteg halálát okozhatja. A lappangási idő több hét, illetve néhány hónap is lehet.


Utazók hasmenése

Olyanok kaphatják el akik a járványos területen tartózkodnak, és nem figyelnek arra, hogy étkezésre és italfogyasztásra csak megfelelően biztonságos forrásból származó termékeket fogyasszanak.


Vérmétely (Schistosomiasis)

A betegség kiterjedten előfordul egész Afrikában, a Távol-Kelet számos országában és Dél-Amerikában. Az egyik legelterjedtebb parazita okozta betegség.


Veszettség

A fertőzött állat harapásának következtében alakul ki. Gyógyításra nincs lehetőség, csak a szenvedések enyhítésére van mód.


1  | 2  | 3  | 4

Kiemelt témák

Hasonló hírek

Így étkezzünk kánikulában következmények nélkül – óvatosan a helyi konyhával!

 Egy-egy külföldi vakáció helyszínéül a legtöbben a mediterrán vagy trópusi területeket választják. Ezekben az országokban – időszaktól függően – extrém melegre is számítani kell. A forró napok egyrészről megviselik a szervezetünket - így nem mindegy, hogy milyen ételeket, italokat fogyasztunk -, másrészről előtérbe kerülnek azok a típusú megbetegedések is, amelyek a nem megfelelően tárolt és hűtött élelmiszerektől származhatnak. Egy hasmenés...

Tovább

Külföldre autóval – praktikus tanácsok nem csak kezdőknek II.

Bár itthon már vége a nyárnak, tőlünk délebbre még gyakran kúszik harminc fok fölé a hőmérő higanyszála. Ezért sokan döntenek úgy, hogy – a tömeget elkerülve – az utószezonban autóznak a mediterrán térségbe. Cikkünkben az ő számukra gyűjtöttünk csokorba néhány praktikus tanácsot az Autóklub segítségével.      

Tovább

Utazás autóval

Utazás autóval

Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.

Utazás autóval

Oltás emlékeztető

A Hepatitisz A és B betegségek ellen hosszú távú, akár 20 évre szóló védettséget szerezhetünk, ha felvesszük az összes előírt oltást. Amennyiben szeretnéd, hogy az első oltás után e-mailben emlékeztessünk a hátralévő oltások időpontjára, akkor használd az oltási emlékeztető szolgáltatásunkat!

LÉPJ BE AZ OLTÁSI EMLÉKEZTETŐBE!

Orvos válaszol

Orvos válaszol

Ha szeretnél felkészülni a nyaralásra egészségügyi szempontból is, de nem találtad meg a szükséges információkat, akkor egyedi kérdéseiddel keresd meg szakértőnket! A személyes kérdezési lehetőség mellett böngészhetsz a korábbi kérdések és az azokra adott válaszok között is.

Orvos válaszol

Oltóhely kereső

Itt megkeresheted a lakóhelyedhez legközelebbi oltóhelyet, amelyet érdemes az utazás előtt minimum hat héttel felkeresned. Ma már országszerte több helyszínen kérhető minden utazási védőoltás!



Időjárás - Peru


kedd

Felhős

-

szerda

Felhős

-

csütörtök

Felhős

-

péntek

Felhős

-