Bármelyik tengerben lehet búvárkodni palack nélkül, csupán egy szemüveget, egy snorkellt és egy uszonyt kell vásárolnunk
Aktuális
Búvárkodjon palack nélkül!
2010-05-05
Szerző: Utazáselőtt.hu
Ha tengerparton nyaral, ne csak a múzeumokat és a parti szórakozóhelyeket látogassa! Kukkantson be a víz felszíne alá! Vegyen búvárszemüveget! Meg fog lepődni, hogy a vízben legalább annyi látnivaló van, mint a szárazon!
A sznorkelling a legjobb módja annak, hogy felfedezze a víz alatti ismeretlen világot. Kimondottan a trópusi és szubtrópusi tengerpartok - mint például a Vörös-tengeré is- rendelkeznek gazdag élővilággal.
A víz alatti élet nyüzsgő és színes, épp olyan, mint ahogyan azt a kedvelt ismeretterjesztő csatornák is bemutatják. Nem csoda, ha az ember az első élmény után már ki sem akar mászni a vízből.
Néhány praktikus tipp snorkellinghez:
A búvárszemüveget, vagy maszkot, illetve a légzőcsövet és az uszonyt akár már itthon, vagy a nyaralás helyszínén is megveheti. Érdemes jobb minőségűt választani, mert ezek az eszközök igen strapabírók, hosszú évekig használhatóak, arról nem is beszélve, hogy a rossz felszerelés csak bosszúságot okoz. Ha nem akar mindjárt felszerelésbe invesztálni, a legtöbb búvárbázison lehet maszkot légzőcsövet és uszonyt bérelni.
Maszkra azért van feltétlenül szükség, hogy a víz alatt is kristálytisztán láthassunk. A víz fénytörése eltér a levegőétől, ezért csak homályosan látunk benne. Ennek kiküszöbölésére a maszk segítségével egy légréteget képezünk arcunk előtt, így lehetővé válik az éles látás. A felszerelések közül ezt kell a legnagyobb gondossággal kiválasztani.
Figyeljen arra, hogy a maszk jól illeszkedjen az arcra, különben víz fog belefolyni, ami ez esetben nem kívánatos. Ennek ellenőrzésére helyezzük a maszkot az arcra, orrunkon át szippantsuk ki a levegőt a maszkból. Ha a keletkezett vákuum az arcunkon tartja a maszkot, megtaláltuk a megfelelő darabot.
Ha a maszk a használat során párásodik, annak több oka is lehet. Az új maszkoknál sokszor a gyártás során leheletvékony szilikonréteg rakódik az üvegre, amit enyhe dörzsöléssel távolíthatunk el. Ha a maszk üvege zsíros, szintén lecsapódik rajta a pára, ezért mosószeres vízzel érdemes rendszeresen letisztítani. A szaküzletekben speciális páramentesítő folyadékot is lehet kapni, de ha fél lábbal már a vízben vagyunk, és nincs kéznél semmi, akár a nyál is megteszi.
A korábban teljesen passzoló maszkba víz szivároghat, ha hajtincs, vagy bajusz kerül a szigetelő szilikoncsík alá. A maszk ürítéséhez nem kell kijönni, vagy kiemelkedni a vízből, könnyedén kiüríthetjük belőle a vizet. Orrunkon át fújjunk levegőt a maszkba, miközben arcunkhoz nyomjuk a maszk felső részét. A beáramló levegő hatására a maszk alsó pontja elemelkedik kissé az arctól, és a levegő kinyomja a vizet.
Használat után öblítsük le a sós vizet az eszközről, és csavarjuk törölközőbe, hogy az üvege ne karcolódhasson. Ma már az sem akadály, ha valaki szemüveges, ugyanis a szakboltokban akár dioptriás maszk is rendelhető.
A felszerelés fontos eleme a légzőcső. A nagyon praktikus, és egyszerű eszköznek köszönhetően nem kell levegőért kiemelni a fejünket a vízből, ami hosszú távon fárasztó lehet. Fontos, hogy a sznorkel csutora része puha szilikonból készüljön, és kényelmesen a szájban tartható legyen. A célnak a szelepes és szelep nélküli változatok egyaránt tökéletesen megfelelnek.
Ha úszás közben víz kerül a sznorkelbe, egy erőteljes fújással üríthetjük azt. Ezért fontos az is, hogy a légzést mindig kifújással indítsuk, és csak azután szívjunk be levegőt.
A cső, anyaga miatt elektrosztatikusan töltődik, így a falához gázmolekulák kötődnek. Ez szűkíti a cső hasznos keresztmetszetét, ami extrém esetben oxigénhiányos állapot kialakulásához is vezethet. Ezt elkerülendő úszkálás közben rendszeresen öblítsük a légzőcsövet. Erre általában figyelni sem kell, mert a hullámoknak köszönhetően, illetve a víz alá merülések után biztosan rendszeresen fog víz kerülni a légzőcsőbe. A sznorkelt mindig rögzítse a maszk pántjához úgy, hogy a cső a fej bal oldalán fusson. Ez garantálja a légzőcső megfelelő pozícióját, és azt hogy ne veszítsük el.
Ha eddig nem szeretett úszni, most biztosan a víz szerelmese lesz!
Csak próbáljon ki egy uszonyt. Mintha Trabantból BMW-be ülne! Az úszás mostantól pihentető élmény. A kezét tegye karba, lábával végezzen néhány békás rúgó mozdulatot! Fáradtság nélkül tehet meg akár kilométereket.
Az uszonyt mindig a vízben (derékig érő) vegye fel! Ne esetlenkedjen a parton! Ha mégis elkerülhetetlen a parton öltözködés, hátrafelé araszolva haladjon! A papucsos uszonynál jóval praktikusabb a csatos változat, amit neoprén csizmára lehet felhúzni. A csizma a parton védi a lábat a sünöktől, az éles sziklától, és könnyű benne a közlekedés.
Fontos a nap elleni védelem!
A sznorkelező sokszor annyira belefeledkezik a látványba, hogy észrevétlenül tölt órákat a vízben. Védje bőrét a napsugárzástól! Viseljen pólót, vékony neoprén öltözetet (ez esetben ólomsúlyokra és súlytartó övre is szükség lehet, mert a ruha fenntart a vízen, lehetetlenné téve a lemerülést és a kényelmes úszást), vagy használjon magas faktorszámú napozókrémet!
A felszerelést is óvni kell a napsugárzástól! A parton takarja le az eszközöket törölközővel, vagy tegye árnyékos helyre. Semmiképp ne tárolja például az uszonyokat a kocsi hátsó kalaptartóján az ablak alatt, ugyanis megolvad, és deformálódik!
Ha megvan a megfelelő felszerelés, irány a víz! A sekélyebb részen öltözködjön, és próbálja ki! Ha minden stimmel, indulhat a nagy kaland, de ne feledje a szakállas alapszabályt: mindent a szemnek, semmit a kéznek! A tengeri élőlények csodálatosak, de veszélyesek lehetnek. Tartson tőlük biztonságos távolságot!
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.
TovábbKoronavírus Magyarország

Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.
Hihető információk a koronavírusrólSzexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkelOrszágajánló
Görögország
Kék és fehér – ez a csodálatos GörögországA Földközi-tenger hűsítő, kristálytiszta vize, fehér-kékben pompázó házak és a görög konyha utánozhatatlan ízei. Ezek az első dolgok, amik eszünkbe jutnak, ha az európai kultúra bölcsőjére, Görögországra gondolunk. A helyi emberek mindig őszinte mosollyal és túláradó vendégszeretettel fogadják a hozzájuk látogatókat. Minden sarkon valamilyen ókorból maradt, felbecsülhetetlen értékű műemlékbe botlunk, miközben a bouzuki hangja belengi az utcákat. A nyaralóknak főszezonban igen könnyű... Görögország