Aktuális

Well done, please avagy mit hogyan együnk külföldön

2007-07-19


Forrás: Az Útazó magazin

Szerző: Pipicz Diána


Ételfertőzés

Bepakoltunk a bőröndbe, zsebünkben az útlevelünk, megvettünk minden létező útikönyvet, és kedvenc fürdőruhánk is ott lapul a csomagban.

 

Tudjon meg többet a hepatitis betegségről ide kattintva!

 

 

Teljes harci díszben vágunk neki a nagy utazásnak, a trópusi kalandok izgalma már a gyomrunkban. Remélhetőleg ennél több bizsergés messze elkerüli emésztőszervünket, hiszen nincs is annál kellemetlenebb, mint amikor a hőn áhított nyaralást tönkreteszi egy makacs ételfertőzés.

A megelőzés sokkal egyszerűbb, mint az utólagos kezelés, ezt sose felejtsük el! – hívja fel a figyelmet dr. Axmann Ágnes, a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetének orvos-igazgatója. Nagyon könnyen betartható az a néhány alapszabály, amit az utazónak észben kell tartania: sose igyunk csapvizet, ne is mossunk fogat vele, sőt még az általában ebből készült jégkockát is messzire kerüljük el. Salátát, zöld növényeket inkább egyáltalán ne fogyasszunk, a húst mindig jól átsütve kérjük, a füstölt halakat pedig, ha lehet, ne kóstolgassuk egyetlen trópusi országban sem! – tanácsolja a szakember.
A turisták leggyakoribb betegsége az úgynevezett „utazók hasmenése”. A megbetegedést egy Escherichia coli nevű baktérium okozza, amely ugyan megtalálható az ember bélháztartásában is, de mivel a baktérium földrajzilag specializálódik, így szervezetünk nem tud védekezni a külföldön elkapott E. coli ellen. A legjobb felkészülés a hasmenés ellen, ha minden utazáshoz viszünk magunkkal a WHO által ajánlott sókészítményt, melyből a helyszínen készíthetünk oldatot, ami visszaadja a test számára nélkülözhetetlen nyomelemeket, és hasmenésgátló hatása mellett a kellő folyadékbevitelt is elősegíti. A szer gyógyszertárakban recept nélkül is kapható.

Ennél súlyosabb megbetegedést okoznak az ételfertőzések, melyeket három csoportra oszthatunk: megkaphatjuk őket húsoktól, halaktól és salátáktól, valamint a víztől. A pácolt édesvízi halak az egyik legsúlyosabb veszélyforrást jelentik. Könnyedén kaphatunk különböző féregfertőzést (pl. májmételyfertőzést) a belül még nyers halakból készült salátáktól, füstölthal-falatkáktól.

Ezek a betegségek általában hosszú lappangási idővel járnak, és csak hetekkel hazatértünk után alakulnak ki a tünetek. Kezelésük nagyon hosszadalmas, és csak erős, toxikus gyógyszerekkel várható tartós javulás. Ilyenkor a legfontosabb, amivel megkönnyíthetjük saját gyógykezelésünket, ha még véletlenül sem felejtjük el közölni kezelőorvosunkkal, hogy nemrégiben a trópusokon jártunk. Füstölthering-különlegességek okozta opistorchiazis-, clonorchiazis- és gnathostomiazis-fertőzésekkel Vietnamban, Kambodzsában, a Fülöp-szigeteken vagy Thaiföldön találkozhatunk. Minden olyan országban, ahol jellemző ételkülönlegességnek számítanak az édesvízi halból készült füstölt finomságok – így Finnországban, Észak-Amerikában, Chilében, Kanadában, Oroszországban, Kínában –, találkozhatunk hasonló módon terjedő féregfertőzéssel, csak itt másképp hívják őket (diphylobotriazis). Hasonlóan, lárva állapotban terjedő féregfertőzést kaphatunk nyers húsféléktől is, ezért a nem megfelelően átsütött marha- vagy disznóféleségek szintén okozhatnak súlyos megbetegedéseket. Mindig figyeljünk rá, hogy még véletlenül se kerüljön a tányérunkra nyers hús. Jól jegyezzük meg a „Well done!” (jól átsütve) kifejezést, ezt még az igencsak egyszerű angolt beszélő dél-ázsiai pincérek is érteni fogják.
Ezerszer hallottuk már, hogy óvatosan a gyümölcsökkel, ha a trópusokon járunk, mégsem jelentenek olyan hatalmas veszélyforrást, mint a vízi salátafélék. A zöldségeket, gyümölcsöket ugyanis külső héj védi, ráadásul fogyasztás előtt ásványvízben megmoshatjuk őket, így kellő odafigyeléssel nyugodtan megkóstolhatjuk a friss ázsiai finomságokat. Vigyáznunk kell ellenben mindenféle salátával, zöld növénnyel! Még véletlenül se felejtsük el, hogy a díszítésnek szánt petrezselyem- vagy mentalevél a tányérunkon a szem gyönyörködtetésére hivatott, nem pedig a kóstolgatásra! Az általuk megkapható tüdőmétely hasonló tüneteket okoz, mint a tbc, súlyos köhögés és véres köpet jellemzi. Kezelése igen hosszadalmas. A kórt juhok, kecskék és szarvasmarhák is elkaphatják, így akár egyetlen fűszál elrágcsálása is végzetes kimenetelű lehet. A legnyilvánvalóbb fertőzési forrás természetesen a víz. Ne csak a csapvízre gondoljunk, egy önfeledt medencés pancsolás során a szemünkbe kerülő néhány csepp édesvíz, vagy a véletlenül lenyelt kortyok is okozhatnak komoly bajt. A fertőzés lehet bakteriális, ami hastífuszt, kolerát vagy vérhast is eredményezhet. Akár vírus is kerülhet a szervezetünkbe, ami pedig Hepatitis A és E betegséget okozhat. Ha tehetjük, válasszuk inkább az óceánt, a sós víz inkább gyógyít, mint beteggé tesz!

Szaktanácsadás

Akár rövidebb, akár hosszabb távra utazunk egzotikus országba, megéri igénybe venni a speciális orvosi szaktanácsadást. Ez kiterjed az utazó egészségügyi állapotának felmérésére, az adott országban várható egészségügyi veszélyekre, a klimatikus hatásokra, illetve ezek megelőzésére, valamint a szükséges oltásokra és gyógyszerekre. Budapesten a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetében [Budapest IX., Páva u. 27. Tel.: (1) 218-0679], vidéken pedig számos nagyvárosban találunk olyan intézményt, ahová bizalommal fordulhatunk segítségért.


Kommentek

Horvátország

Válasz erre

2007.08.08 12:24


Én sem gondoltam volna!!!! Sharm el Seikben voltam nemrég. Nem ittam csapvizet,de salátát természetesen igen. 6 napig bírtam, a 7-en egész éjszaka hasmenés gyötört. Teljesen elrontotta a nyaralás végét! Rajtam kívül még a fél csoport fogta a hasát haza felé a repülőgépen. Tanultam belőle, minden utazás előtt mindenképp érdeklődni fogok az utazási betegségekről az adott országban. Még az is lehet, hogy beoltatom magam hepatitis ellen. Jobb félni, mint megilyedni!

Betegség

Válasz erre

2007.07.19 15:17


Húúúúúúúúúúú ez igen, nem is gondoltam volna, hogy ilyen veszély leselkedik rá egy nyaralás alatt. Mindig csak összepakoltam és vártam a nagy napot pénzzel a zsebembe, hogy jön a nyaralás. De látom, most már minden nyaralás előtt tájékozódnom kell az adott országban lehetséges fertőzések, járványokról és ennek megfelelően a megfelelő vakcinával beoltatni magam.

Sajnáljuk, a weboldalon a kommentek nem használhatóak!

Kiemelt témák

Hasonló hírek

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Koronavírus Magyarország

Koronavírus

 Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.

Hihető információk a koronavírusról

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Utazás kedvencekkel

Utazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.

Utazás kedvencekkel

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Országajánló

Thaiföld

Thaiföld Malájziával, Burmával, Laosszal és Kambodzsával határos. Az ország négy fő részre tagolt: a Chao Phraya folyó termékeny, középső síkságai; a 300 méter magas északkeleti fennsík szegényebb régiója; észak-Thaiföld termékeny völgyei és hegyei; és a déli félsziget esőerdei. A legmagasabb hegycsúcs a Chiang Mai provinciában található 2596 m magas Doi Inthanon.

Az ország területének negyedét monszun- és esőerdők borítják, de rengeteg gyümölcs-, bambusz- és trópusi keményfa is nő Thaiföldön. 66 nemzeti parkja és 32... Thaiföld