Aktuális

Szuper orvosi ellátás a Kanári-szigeteken

2008-10-03


Forrás: Sztárutazás.hu


Tenerife, Kanári-szigetek

Dr. Darvas Emília belgyógyász Kanári-szigeteken töltött nyaralási élményeiről mesél és az utazások során felmerülő lehetséges betegségekről.

Dr. Darvas Emília belgyógyász. Forrás: Sztárutazás.huA Kanári-szigeteken, egészségügyi szempontból mire kell figyelni?

Csak egy dologra kell figyelni, az pedig a palackos ásványvíz fogyasztása, de ez más országokra is jellemző. A csapvíz különböző vírusokat és bakteriális fertőzéseket okozhat. A helyiek is öt-tíz literes kannákban vásárolják az ivóvizet és maximum csak fogmosáshoz használnak csapvizet. A Kanári-szigetek Spanyolországhoz tartozik, ezért minden egyéb szempontból Európában érezhetjük magunkat. Tenerife fél Dunántúl nagyságú. A közepén van a csaknem 4000 méter magas Picco de Teide vulkán. Szerencsére 1798 óta nem mozgolódik. A sziget egyik felén dús a vegetáció, a másik szinte teljesen kopár. A sziget délnyugati részén vannak az üdülők, a tengerpart a Szaharából hozott homokból lett feltöltve. Autóval másfél óra alatt át lehet utazni az egyik partról a másikra.

Volt valamilyen különleges, nem várt élményetek?

Különleges élmény volt az egészségügyi ellátás. Az anyukámat kellett a beütött térdével egy kórházba vinnünk. Tulajdonképpen egy magánkórházba jutottunk, mert a biztosításunk ezzel az intézménnyel állt kapcsolatban. Az itthoni tapasztalattal ellentétben nem fáradt, fásult személyzettel, hanem rettenetesen kedves és segítőkész emberekkel találkoztunk, akik valóban mindent elkövettek azért, hogy enyhítsék a mamám fájdalmát. Ott egy-két orvos mellett vagy tízfős kisegítő személyzet van. Az orvos nem is csinált mást, csak a rövid vizsgálata alapján kiadta a feladatokat és a többit a személyzetre hagyta.  Nekem itthon egy beteggel gyakorlatilag mindent el kell végeznem. Ott az egész egy óra alatt úgy volt meg, hogy még a taxit is ők hívták és besegítették a mamámat a kocsiba.  Tény, hogy nagyon rá vannak állva a turistákra, mert tudják, hogy ebből élnek, de akkor is meglepően jó élmény volt ilyennel találkozni.

Említetted, hogy vannak kirándulóhelyek. Mire kell figyelnünk például egy hegymászótúránál?

Vannak szervezett utak. 3000 méter fölött figyelni kell a nem edzett turistáknak a hipoxiára. Olyan magasan már kevesebb az oxigén. Aki nem szokott hozzá, vagy kevésbé edzett, annál előfordulhatnak szédüléses, szívdobogásos, ájulásos érzések és fejfájás is. Aki ilyeneket tapasztal, az forduljon vissza, és alacsonyabb részen csodálja a tájat. 

Ha kifogy az összeállított házipatika, mennyire szerezhetők be külföldön a hazai megszokott gyógyszerek, illetve mennyire azonosak a készítmények? Itthon csak receptekre kaptató gyógyszereket külföldön orvos fel tud írni?

Az attól függ, hogy ki milyen gyógyszert szed, mert nem minden külföldi gyógyszer azonos az itthon kaphatóval. Általában jó taktika a rendszeresen gyógyszert szedő pacienseknél, ha az állandóan alkalmazandó gyógyszerűk hatóanyagát felírják maguknak. Ugyanis szinte biztos, hogy ugyanolyan néven, ahogy itthon, nem fogja sehol megtalálni a szokásos gyógyszert. A patikusok viszont a hatóanyag alapján tudnak neki segíteni. Ha kisebb panaszokról van szó, és nyelvi probléma sincs, külföldön ugyanúgy segítenek a patikusok, mint itthon. 

Milyen gyakran találkozol olyan emberrel, aki külföldön szerzett be valamilyen betegséget?

Nem túl gyakran, de ez a szezontól is függ. Ennek ellenére havonta egy-két eset előfordul. Leggyakrabban persze hányással, hasmenéssel vagy annak a hatásaival keresnek fel minket a betegek. Nagyon komolyan kell venni, ha elhúzódó, maximum egy hét alatt sem múlnak el a panaszok. Később lehetnek olyan kórokozók, amelyek már nem mutathatók ki a szervezetből de mégis olyan nyálkahártya irritációt okozhatnak, vagy annyira megbolygatják a bélflórát, hogy hosszadalmasabban lesznek a tünetek. Például nem áll vissza a normális, megszokott székelés vagy puffadtabb lesz a has. Külföldi út után maximum egy hétig fennálló panaszok után mindenképp fel kell keresni a háziorvost a későbbi lehetséges problémák megelőzése végett. Ilyenkor szükséges egy széklettenyésztés is.
 
Elsősorban a megváltozott környezeti hatások és étkezési szokások miatt alakul ki betegség. Azok is feltétlenül forduljanak orvoshoz, akik a folyamatos hányás miatt nem tudnak magukhoz folyadékot venni. Az idős emberek és a gyerekek nem érzik, hogy kiszáradhatnak, rájuk különösen figyelni kell. Az evés hiánya nem olyan komoly gond, mint az, ha nem iszunk. Ezért mindenképp igyon a beteg, lehetőleg minél többet. Van egy un. rehidráló folyadék, amit érdemes elkészíteni, ha nincs hányingere a betegnek, de a folyadékbevitellel nincs gondja: 1 liter vízben fel kell oldani egy kiskanál sót, egy evőkanál cukrot és két-három narancsot kell belefacsarni (ennek hiányában ennek megfelelő 100 %-os narancslevet).

A folyadékkal a hányással és hasmenéssel elveszített fontos anyagokat lassan iszogatva pótolni lehet. Napi két-három liter fogyasztása javasolt.

Hogyan ismerjük fel a kiszáradás tüneteit?

A nyelvünkön látszik leginkább. Ha száraz és nem fényesen csillogó, akkor egyértelmű, hogy folyadékhiány van a szervezetben. Súlyosabb helyzetben, a bőr is szárazabbá válik, nem sima, inkább érdesebb lesz. E mellett nagyon legyengül az ember. Csecsemő vagy kisgyermek esetén a szülőknek kell nagyon körültekintőnek lenniük. A csecsemőknél a kutacs beesése lehet intő jel, de nekik is megváltozik ilyenkor a bőrük minősége, illetve aluszékonyabbak lesznek. Náluk hamarabb jelentkeznek a tünetek, mert viszonylag nagyobb a testfelületük a tömegükhöz képest.

Milyen korán lehet először idegen ízeket, fűszereket megkóstoltatni a gyerekekkel? Például egy három éves pici ehet ázsiai ételeket?

Magánemberként is azt mondom, hogy nem szabad egy ilyen korú gyermekkel kísérletezni, de mondjuk az olasz konyhát minden gond nélkül kipróbálhatja. A fűszeres, markáns ételeket viszont mellőzni kell. Egyébként egy kisgyerek még ösztönösen választ az ételek között. Iskolás korban már el lehet kezdeni a markánsabb ízekkel is megismertetni a gyereket, de azt is csak módjával. Igyekezni kell a olyan ételeket adni, amelyek megbízhatóak, mert náluk a hányós, hasmenéses betegség hosszadalmasabb és veszélyesebb. Van gyógyszer is az utazók hasmenésére is egyébként, ez a Normix nevű készítmény, ami kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve.

Krémes dolgok, fagylaltok okozhatnak-e valami más betegséget?

Nem. A romlott krémes ételek mindenhol szalmonella betegséget okozhatnak, ami bárhol előfordulhat a világban. Hasmenés, lázas állapot, elesettség lehetnek a tünetei. A fogyasztást követő pár órán, maximum egy napon belül jelentkeznek is a tünetek. De mindentől függetlenül lehet egy gyomorrontás is. Az is egy-két nap alatt lezajlik és gyakran valamilyen vírus okozza, aminek a tünetei magától szűnnek meg.

Forrás: Deáki Tímea Brigitta - Sztárutazás.hu


Kiemelt témák

Hasonló hírek

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Koronavírus Magyarország

Koronavírus

 Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.

Hihető információk a koronavírusról

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Utazás kedvencekkel

Utazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.

Utazás kedvencekkel

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Országajánló

Egyiptom

A távoli országokra leggyakrabban használt jelző, hogy egzotikusak. Egyiptomra azonban sokkal inkább alkalmazható a titokzatos, ellentmondásos, izgalmas jelző. Az európai ember úgy véli, mindent tud már tanulmányaiból erről az országról, aztán sorozatos meglepetések érik a helyszínen. Mindenre felkészülhetünk, és amíg a turista részére szánt területen mozgunk azt kapjuk amire vártunk. Ha eltévelygünk, vagy a hogyanra, miértre keressük a válaszokat, egyre érthetetlenebb lesz a környezet a kultúra, a társadalmi szabályok megváltoznak, arab földön... Egyiptom