Aktuális

Egészségügyi jótanácsok a Karibi-térség szerelmeseinek

2007-12-28



A gyönyörű Karib-térség komoly veszélyeket rejthet magában

Összeállításunkban néhány egészségügyi jótanáccsal szeretnénk szolgálni mindazoknak, akik télen terveznek ellátogatni a Karib-térség egzotikus tájaira.

Pörgő ritmusok és táncok, örökké nevető emberek, csípős babos ételek, spanyol szó és utolérhetetlen rumos koktélok – ezek jellemzik a Karib-térséget, ahová olyan népszerű úti célpontok tartoznak, mint a hófehér partokkal büszkélkedő Dominika, a rumpárlatairól híres, örökifjaknak szóló Jamaica, az azték csodákkal büszkélkedő Mexikó vagy a szivarairól is híres Kuba.

Kuba


Kuba viszonylag jó közműellátottsággal rendelkezik, mivel a szocialista állam az egészségügy és a közműhálózat fejlesztését az ország elsődleges céljai között szerepeltette. Ugyanakkor az országba való beutazáskor kérhetik a sárgaláz elleni védőoltásról szóló igazolásunkat, amennyiben valamelyik sárgalázzal fertőzött közép-afrikai vagy dél-amerikai országból érkezünk. Kubában érdemes odafigyelni arra, hogy mosatlan gyümölcsöt és csapvizet ne fogyasszunk, ha pedig biztosan szeretnénk elkerülni a hepatitis A fertőzést, akkor kérjünk 2 oltásból álló védőoltási sorozatot, amely évtizedekre szóló védettséget ad.

Dominika, Mexikó és Jamaica


Sajnos Kuba az egyetlen a Karib-térség országai közül, ahol elfogadhatóak a higiénés körülmények. Dominika és Mexikó, valamint Jamaica is erősen, illetve közepesen fertőzött területnek számít hepatitis A és hepatitis B szempontjából, elterjedt a hastífuszt okozó Salmonella typhi baktérium, és a malária sem ismeretlen ezeken a területeken. Ezekben az országokban a turisták gyakran látogatnak ki a kisebb falvakba, városokba, ahol helyiekkel is érintkeznek, illetve a helyiek háziállataival. Ezek körében pedig előfordulhat veszettség, amely ellen szintén érdemes védőoltást felvenni.

Védőoltás hastífusz és hepatitis ellen


Valamennyi karibi országban kerüljük az utcai árusoknál való étkezést. Ugyanakkor az is biztos, hogy a népszerű mexikói konyhát vagy a karibi koktélozást nem hagyhatjuk ki. Ha nem szeretnénk lemondani ezekről az ínyencségekről, akkor az utazás előtt kérjünk hastífusz és hepatitis A elleni védőoltást. Nem szabad félvállról venni ezeket a betegségeket, mert komoly problémákat okozhatnak hazatérésünk után. A hepatitis A vírus lappangási ideje akár több hét lehet, így már csak a hazaérkezés után jelentkeznek a lázzal, hasmenéssel, gyengeséggel és sárgasággal járó tünetek. A hepatitis A rendkívül gyorsan terjedő, súlyos betegség, ezért minden esetben kórházban kezelendő, fertőző osztályon. Az utazóknak nem érdemes kockáztatni, hiszen akár több hónapra is kieshetnek a munkából egy hepatitis A fertőzés miatt. A hastífuszt okozó baktérium szintén széklet útján terjed, a leggyorsabban a szennyezett csapvíz közvetíti. A tífusz tünetei a magas láz alacsony pulzusszámmal, és az általános rosszullét. Oltás beadás A védőoltás 2 hét elteltével 95% védettséget biztosít, amely legalább 3 évig fennáll. Mivel ezekben az országokban magas a hepatitis B fertőzések száma és az egészségügyi szolgáltatások színvonala jelentősen alacsonyabb, a B típusú fertőző májgyulladás esélye sokkal magasabb egy esetleges kórházi ellátás vagy akár egy fogászati kezelés során. Ezért ajánlott mindenképpen a hepatitis B elleni védőoltás felvétele is. Három oltással életreszóló védettség szerezhető a daganatot is okozni képes vírusfertőzés ellen.

Malária

 

A Karib-térségben különösen az esős évszakban elszaporodnak a rovarok, szúnyogok. Ekkor jelent fokozott veszélyt a malária. A maláriának négyféle típusa ismert: a Plasmodium falciparium, a Plasmodium ovale, a Plasmodium malarie és a Plasmodium vivax. A malária paraziták a szúnyog csípése után a májban bújnak meg, majd a véráramba kerülve a vörösvértesteket pusztítva kezdenek el szaporodni. Ekkor lépnek fel a malária általános tünetei, a hideg- és meleg váltóláz, a fokozott verítékezés. A maláriás betegeket minden esetben kórházban kezelik, ugyanakkor néhány parazita olyan sokáig lappang, hogy a tünetek olykor csak évek múltán jelentkeznek. Ilyen esetekben sokszor nem ismerik fel a betegséget, és emiatt félrekezelhetik a maláriás betegeket. Ezért is nagyon fontos, hogy megfelelőképpen védekezzünk a szúnyogcsípések ellen. Kerüljük a párás, mocsaras területeket, ahol sok a rovar. Használjunk szúnyogriasztót, moszkitóhálót, megfelelő öltözéket és bőrre kenhető védőkrémet. A malária ellen gyógyszerrel is ajánlott védekezni, amiből többféle áll rendelkezésre. A készítmények szedését két héttel az utazás előtt vagy más gyógyszertípus esetében az utazás előtt egy-két nappal kell elkezdeni.

Mielőtt elutazunk, kérjük orvos segítségét, hiszen az egyes maláriatípusok ellen másféle gyógyszer hatásos, illetve az alkoholfogyasztásra és a napozásra vonatkozó korlátozások tekintetében is eltérőek a készítmények. Ügyeljünk arra, hogy a malária megelőzése céljából alkalmazott gyógyszer szedését a hazatérés után is folytatni kell. Hazatérés után, ha belázasounk, mindig maláriára kell gyanakodni, és szakemberhez kell fordulni.

Tájékozódj háziorvosodnál vagy az oltóközpontokban!

Ha nyugodtan szeretnénk élvezni a napsütést és az óceánt, akkor érdemes az utazás előtt legalább egy hónappal felkeresni a háziorvost vagy a hozzánk legközelebb eső oltóközpontot, ahol részletes tájékoztatást kaphatunk a védőoltásokról és a gyógyszerekről.

 

Jelentkezz Oltásra

Kommentek

Még nincsenek hozzászólások!

Sajnáljuk, a weboldalon a kommentek nem használhatóak!

Kiemelt témák

Hasonló hírek

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Koronavírus Magyarország

Koronavírus

 Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.

Hihető információk a koronavírusról

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Utazás kedvencekkel

Utazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.

Utazás kedvencekkel

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Országajánló

Thaiföld

Thaiföld Malájziával, Burmával, Laosszal és Kambodzsával határos. Az ország négy fő részre tagolt: a Chao Phraya folyó termékeny, középső síkságai; a 300 méter magas északkeleti fennsík szegényebb régiója; észak-Thaiföld termékeny völgyei és hegyei; és a déli félsziget esőerdei. A legmagasabb hegycsúcs a Chiang Mai provinciában található 2596 m magas Doi Inthanon.

Az ország területének negyedét monszun- és esőerdők borítják, de rengeteg gyümölcs-, bambusz- és trópusi keményfa is nő Thaiföldön. 66 nemzeti parkja és 32... Thaiföld